Univerzitná nemocnica v Bratislave - fámy a realita

Autor: Peter Visolajský | 5.9.2018 o 9:17 | (upravené 5.9.2018 o 10:40) Karma článku: 10,32 | Prečítané:  12087x

UNB ročne ošetrí podobné množstvo pacientov ako zahraničné nemocnice, pacienta dokáže ošetriť zďaleka najlacnejšie, lekári a sestry v nej robia zázraky vzhľadom na personálne poddimenzovanie. Realita čísel.

Problém je jej nedostatočné financovanie. Tu sú čísla.

Dlhé roky počúvame, ako sú naše nemocnice (teda hlavne tie štátne) na ťarchu celému štátu, ako ich musíme neustále oddlžovať. Ako zdravotné poisťovne (hlavne tie súkromné) skvele fungujú, len tie nemocnice nás stoja kopec peňazí. My, zamestnanci nemocníc neustále počúvame, ako musíme ešte viac šetriť, lebo pri liečbe chorých a pri zachraňovaní životov vytvárame dlh, ktorý musia daňoví poplatníci splácať. Veľa ľudí na Slovensku hovorí, že naše nemocnice sú neefektívne, že je v nich prezamestnanosť, robia málo, lekári a sestry sú v nich leniví... 

Predstáv a fám o našich nemocniciach je veľa. Aká je ale skutočná pravda?  A hľadá ju vôbec niekto?   
Najväčšia a najdôležitejšia nemocnica - Univerzitná nemocnica Bratislava má na Slovensku dve prvenstvá:
1. Zachraňuje a lieči tých najnáročnejších pacientov z celého Slovenska.
2. Ročne vytvára najväčší dlh.

Momentálne prebieha veľká debata o tom, ako bude táto najdôležitejšia nemocnica na Slovensku vyzerať. Pozrime sa teda na ňu cez čísla. Poprosil som jedného ekonóma, aby sa pozrel na oficiálne výročné správy porovnateľných nemocníc v zahraničí a dal do tabuľky príjmy, výdaje, počty pacientov, sestier, lekárov a porovnali sme si to s údajmi o UNB.  Porovnávame teda koncové nemocnice z okolitých štátov, ktoré sú významom a funkciou porovnateľné s UNB – AKH Viedeň (Rakúsko), Charité Neukölln (Nemecko) a nášmu systému a aj štátnemu rozpočtu  najbližšie – české nemocnice FN MotolVšeobecní fakultní nemocnice v Praze. Údaje sú v tabuľke na konci blogu.

 

Prvá tabuľka ukazuje koľko peňazí nemocnica dostane, aké má finančné výdavky, koľko má nemocničných lôžok, koľko pacientov za rok ošetrila počas hospitalizácie a koľko vybavila na ambulancii ako ambulantné vyšetrenie.
Druhá tabuľka ukazuje koľko financií dostane nemocnica na jedného pacienta, koľko peňazí na jedného pacienta minie, a koľko má lekárov a sestier na daný počet pacientov

Porovnania medzi nemocnicami vyvracajú niekoľko často šírených fám, ktoré nie sú pravdivé:
1. fáma: UNB príliš veľa míňa na pacienta – pri jeho liečbe a diagnostike, čiže jej prevádzka je neefektívna.
Realita: UNB dokáže pacienta ošetriť najlacnejšie – 3.6-krát lacnejšie ako viedenská nemocnica, priemerne o 1100 euro menej ako FN Motol – druhá „najlacnejšia“ nemocnica.

2. fáma: UNB má dostatočný príjem, len veľa míňa.
Realita: UNB má zďaleka najnižší príjem v porovnaní s uvedenými nemocnicami  - príjem UNB tvorí len polovicu z toho, čo dostáva  Fakultná nemocnica Motol v Prahe.

3. fáma: UNB je nemocnica s obrovskou prezamestnanosťou lekárov a sestier.
Realita: UNB má najmenší počet lekárov a katastrofálne najmenší počet sestier na 1000 pacientov (až 8.3-krát menej sestier v porovnaní s nemeckou Neukölln). Na 1000 pacientov má najmenej zdravotného personálu (!)

4. fáma: UNB ročne vybaví príliš málo pacientov, aby si zarobila.
Realita: UNB vybaví ročne toľko isto alebo aj viac pacientov ako ostatné porovnávané koncové nemocnice.

 

Teda summa summarum – Univerzitná nemocnica Bratislava, na to aké financie dostáva a akých riaditeľov má, odvádza pozoruhodnú prácu, za čo by sme ju mali viac chváliť. Mali by sme byť viac vďační lekárom, sestrám i sanitárom, ktorí tam pracujú a v tých katastrofálnych podmienkach dokážu robiť aj svetovú medicínu.

Univerzitná nemocnica Bratislava dnes vyzerá katastrofálne a vytvára ročne najväčší dlh, pretože je nedostatočne financovaná hlavne zo zdravotných poisťovní. A zdravotné poisťovne bohatnú,  aj na úkor UNB.  Ak má táto nemocnica lepšie fungovať a krajšie vyzerať, je potrebné ju aj lepšie financovať.  A lepšie financovať Univerzitnú nemocnicu Bratislava  hneď neznamená, aby sme platili vyššie dane. Treba len prinútiť ministerstvo zdravotníctva konečne upratať financie v zdravotníctve. Aby naše dane a zdravotné odvody nekončili v superziskových firmách, ktorým slovenské zisky závidia aj v Nemecku alebo v tuneloch  finančných skupín (viď ziskovosť súkromných firiem v zdravotníctve či najväčší tunel v histórii slovenského zdravotníctva)

Ak chcete aby bol tlak na upratanie financií v zdravotníctve silnejší, pomôže aj zdielanie tohto blogu na Facebooku, zvýšenie karmy pod článkom, či hlasovanie tu.

 

** nízky počet lekárov a sestier na na 1000 pacientov je daný neobvykle vysokým počtom ambulantných ošetrení pacientov a relatívne malým počtom hospitalizácií vo Všeobecní Fakultní Nemocnice Praha  

Údaje k UNB boli v čase analýzy poskytnuté za rok 2017 riaditeľstvom UNB, výročné správy pre ostatné nemocnice boli dostupné len za  rok 2016.  Pre jednoduchšie medzinárodné porovnávanie zisk uvádzame bez amortizácia a dane. Príjmy a výdavky sú v eurách.

Zdroje:
AKH Viedeň: Vienna General Hospital Annual Report 2016 
FN Motol: Výroční zpráva FN Motol 2016
VFN v Praze: Výroční zpráva 2016
Charité Universitätsmedizin Berlin: Insights Annual Report 2016
Neukölln: Geschäftsbericht 2016

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Obvinenie kajúcnikov smeruje k dvom vyšetrovateľom NAKA

Obvinenie opisuje manipulácie, ale nie systém, o ktorom hovorí Fico.


Už ste čítali?