Čo môžeme čakať od nového ministra vnútra.

Autor: Peter Visolajský | 27.3.2018 o 9:08 | (upravené 27.3.2018 o 9:32) Karma článku: 11,44 | Prečítané:  18906x

Alebo imidž je na nič, počúvaj svoj smäd po pravde. Všetci sa zhodneme, že pre náš štát je dnes životne dôležité usvedčenie vraha novinára, spravodlivý súd a prísny trest pre všetkých, ktorí vraždu umožnili a spôsobili.

Je to totiž dôležitejšia podmienka našej demokracie ako výmena politikov, či vlády. Koniec koncov to  dlžíme dvom mladým ľuďom, ktorí zomreli pre krajšie a slušnejšie Slovensko.  Vyšetrenie vraždy novinára je prednejšie ako pád vlády,  pretože ak s toto vraždou vláda niečo má, po jej dôslednom a spravodlivom  vyšetrení padne  s úplnou istotou.   Kocky sú hodené, máme nového ministra vnútra.

Otázka teraz stojí, ako sa zachová nový minister vnútra.

Veľa novinárov a komentátorov  si kladie otázku, či pán Drucker je ten správny, či odvolá Gašpara, Krajmera a či umožní čestným vyšetrovateľom, policajtom a čestnej časti prokuratúry konať svoju prácu, ktorá môže viesť aj k spravodlivosti pre „našich ľudí“. Pán Drucker sa v posledných dňoch zastrája, že bude konať čestne a slušne a v prípade porušenia právomocí budú padať aj hlavy. Celkom pozoruhodne už teraz znie jeho vyhlásenie na otázku, či odvolá pána Gašpara: „V priebehu týždňa by som mal mať prvý názor“. Otázka teda je, ako sa pán Drucker zachová.   Pre odpoveď sa stačí pozrieť na jeho predchádzajúce pôsobenie.  Popri všetkých kauzách ministrov tejto vlády nebol minister Drucker pod takým drobnohľadom a kritikou novinárov ako ostatní, čo je škoda, lebo tým mu napomohli na nový ministerský post.  Vedel komunikovať distingvovane  a vedel získať čas. Choroby slovenského zdravotníctva sa „liečili“ morfiom (síce sa neliečilo, ale nebolelo).  Muža však nerobí mediálny obraz, ale činy.

Zdravotníctvo je v posledných rokoch ničené kauzami politických nominantov – à la „náš človek“, na ktorého nemá navrch ani spravodlivosť. Pán  Drucker si cieľavedome  buduje mediálny obraz slušného manažéra, ktorý chce konať keď treba.  Tak znejú slová politika Druckera, „nestraníka“, ktorý chodí na oslavy MDŽ Smeru, spolu s pánom Ficom a pánom Kaliňákom  , „nestraníka“, ktorému Smer zveril už druhé pre Smer kľúčové ministerstvo. Veľa sa už povedalo s kým sa pán Drucker priatelí a aké má kontakty.  Slová sú slová, ale strom poznáš po ovocí....  Ako sa teda pán minister zachoval v podobných situáciách pri predchádzajúcom pôsobení ? 

September 2016, Fakultnej nemocnici v Nitre chýbajú anestéziológovia, ktorí sú pre chod nemocnice kľúčoví. Pred rokom bola podobná situácia na traumatológii, odkiaľ odchádzali úrazoví chirurgovia a v roku 2013 v tejto nemocnici detská lekárka poukázala na bielenie v dokumentácii malého pacienta, za čo si od riaditeľa Valockeho vyslúžila perzekúcie a riaditeľ klamal, že nič bielené nebolo, následne ho médiá a rodičia pacienta usvedčili z klamstva. Pán riaditeľ Valocký sa preslávil aj kúpou operačných stolov s podmienkou nosnosti 500kg, čo dokázala splniť jediná firma, ostatné firmy dodávajú stoly s nosnosťou  do 450kg.  Za ministrovania pána Druckera v roku 2016 sa pacienti tejto nemocnice do médií vyjadrujú, že odkladajú ich operácie , riaditeľ Valocký spočiatku odmieta, že by bol v nemocnici problém – poznáte štandardné vyjadrenie dobre platenej hovorkyne: zdravotná starostlivosť je plne zabezpečená. Pre TV noviny Valocký na kameru hovorí, že nie sú odkladané žiadne operácie  ,  neskôr Valocký stav hodnotí, že sa operuje v letnom režime (pritom je september)  . Krajský lekár protestuje a žiada ministerstvo aby vec riešilo, na stole má desiatky podnetov od pacientov, ktorým boli operácie odkladané.  Pána ministra som ja o tejto situácii upozornil aj osobne a viackrát, lekári žiadali odvolať riaditeľa Valockého, ktorý bol za stav zodpovedný a už druhýkrát verejne klamal o chode dôležitej nemocnice (prvýkrát pri kauze bielenia tvrdil, že nič bielené nebolo, druhýkrát klamal teraz, že žiadne operácie sa neodkladajú) . Dokonca sa ozvala i pacientska organizácia Slovenský pacient, ktorá žiadala rovnako odchod riaditeľa Valockého. Neskôr sa pán Drucker vyjadril, že vzhľadom na výpadok anestéziológov,  do nitrianskej nemocnice možno povolá vojenských lekárov. Po zverejnení tohto stanoviska ministra Druckera nastal výrazný mediálny rozruch – predsa len, nenastala žiadna prírodná, či iná katastrofa, náš štát nikto nenapadol, nebola žiadna epidémia a vojsko by malo zabezpečiť bežný chod nemocnice. 

Tento mediálny rozruch prinútil pána krízového manažéra aby sa prišiel do Nitry porozprávať priamo s lekármi, ktorí ešte zostali pracovať na danom oddelení – prišiel si spraviť názor, asi ako si ho asi robí teraz pri  Gašparovi. Na stretnutí ministra Druckera s anestéziológmi, kde som bol i ja osobne prítomný,  mu  veľmi jasne daní lekári vysvetlili, že príčina personálneho kolapsu kliniky je v riadení nemocnice, menovite v Jozefovi Valockom. A že pokiaľ tento poslanec Smeru bude ďalej riadiť nemocnicu v Nitre, nevidia žiadne riešenie kolapsovej situácie. Po tomto stretnutí som sa s pánom ministrom Druckerom presunul na riaditeľstvo, kde nás čakal riaditeľ Valocký s dvoma nachystanými prednostami, pán Valocký  priznal /konečne/ problémy s anesteziológmi. Následne pán riaditeľ vyzval aby prehovorili i nachystaní prednostovia, jeden prednosta povedal pár neurčitých fráz a druhý sa vyjadril k vedeniu nemocnice dokonca pochvalne. Keď všetci dohovorili, ujal sa slova pán minister Drucker, ktorý svoj príhovor zakončil slovami, ktoré sa mi vryli do pamäte, lebo som si urobil definitívny názor na pána nestraníka Druckera: „ Pán riaditeľ Valocký má moju plnú dôveru“. Rovnakú vetu povedala k problému nedostatku anesteziológov v Nitre do televízie aj štátna tajomníčka A. Kalavská.

Takáto odpoveď však novinárom , ani anesteziólogom nestačila, anesteziológovia v záujme dotlačiť kompetentných aby problém nitrianskej nemocnice riešili využili svoju zákonnú možnosť a odmietli slúžiť nad limit, ktorý im môže prikázať zamestnávateľ. Pán minister vzhľadom na tento krok zostávajúcich anesteziógov nemal na výber – musel riešiť „nášho človeka“ a v decembri 2016 odvoláva Jozefa Valockého z postu riaditeľa Fakultnej nemocnice Nitra, vedením nemocnice bol poverený prednosta  jednej nitrianskej kliniky, áno ten, čo pána Valockeho pochválil na vyššie spomenutom stretnutí. 

Avšak pán nestranícky minister Drucker poslanca Valockého, po odovolaní z Nitry , požiadal aby riadil najdôležitejšiu inštitúciu v liečbe rakoviny na Slovensku – pána poslanca Valockého pán minister menoval za riaditeľa Národného onkologického ústavu v Bratislave, alebo ako hovoria bežní ľudia – povýšil ho. Osobne som vtedy pánovi Druckerovi povedal, že je to vážna vec, lebo personálne rozbiť hoci fakultnú nemocnicu nie je až taký problém, keďže pacienti budú  v najhoršom viac cestovať do inej fakultnej nemocnice, ale ak Valockého riadenie spôsobí odchod čo i len pár onkologických špecialistov z Národného onkologického ústavu,  pre pacientov i pre celý štát to bude mať vážne následky. Pán Drucker mi vtedy s charakteristickým výrazom v tvári povedal, že to chápe. Toto moje stanovisko som mu zopakoval viackrát neskôr, keď už personálne problémy Valocky v NOÚ  spôsobil, párkrát som mu predostrel i konkrétne prípady.   Pred pár dňami sa v médiách začali objavovať informácie, že Národný onkologický ústav má personálne problémy. Jeden z prednostov NOÚ dokonca na Facebooku pánovi ministrovi Druckerovi verejne napísal: „ Pán minister. Keď nerozumiete, tak čo robíte vo funkcii ministra. To naozaj musia kolabovať oddelenia a zomierať ľudia?

NOÚ má dnes vážne problémy s personálom – v tejto najdôležitejšej inštitúcii, ktorá je pre viacerých onkologických pacientov poslednou nádejou,  chýba to najpodstatnejšie – lekári a sestry. Odišli viacerí špičkoví odborníci  a keď sa spýtate, prečo odchádzajú , odpoveď je: „lebo riaditeľ Valocký“.

Po tom všetkom, čo som napísal, si myslím, že Valocký ako problém NOÚ je len následok, základnou príčinou problémov v NOÚ je exminister  zdravotníctva Drucker. Strom poznáš po ovocí, ľudí poznáte podľa skutkov, nie podľa slov.

Nie, cieľom tohto blogu nie je popísať osobné skúsenosti s pánom ministrom, cieľom tohto blogu je, že sa ako spoločnosť nesmieme v týchto časoch nechať učičíkať tým, že tu máme nového ministra vnútra, ktorý vraj chce aby vražda novinára a jeho snúbenice bola vyšetrená. Pán minister sa už ukázal ako dokáže pristupovať k „nášmu človeku“, nezabudnime na to, verejný tlak a pozeranie na prsty politikom musí pokračovať.

Chcel som svojím málom prispieť k posilneniu tohto verejného tlaku, a môžete k tomu prispieť aj vy, stačí tento blog zdieľať, či zvýšiť mu karmu alebo hlasovať tu. Čím viac ľudí to bude čítať, tým bude verejný tlak na dôsledné vyšetrenie vraždy silnejší!

       Pravda zvíťazí, ak ju TY nezradíš.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Naď očakáva, že počas víkendu otestujú aspoň tri milióny ľudí

Najväčšie problémy spôsobovali drive through odberové miesta.

Autorská strana Beaty Balogovej

Ako neprísť o Dušičky počas korony

Covid zasahuje aj do nášho vzťahu s mŕtvymi.


Už ste čítali?