Venované poistencom Dôvery. Skutočne sa najlepšie kradne zo štátneho ?

Autor: Peter Visolajský | 26.9.2016 o 11:39 | Karma článku: 10,80 | Prečítané:  20364x

Dnes sa pretláča myšlienka, že to štátne na Slovensku je zlé, lebo sa z neho najviac strácajú peniaze. Pozrime sa krátko na zdravotnícke kauzy posledných rokov, či je to skutočne tak. A čo môžeme spraviť my, bežní občania.

Mesačne každý z nás pracujúcich odvádzame z našej hrubej výplaty 14% na slovenské  zdravotníctvo. (pracujúci človek priemerne vyše 130eur mesačne. Všetci dúfame, že tieto peniaze idú do zdravotníctva, teda na liečbu a starostlivosť o chorých – nás, našich blízkych a ostatných chorých ľudí, ktorí to potrebujú.  V posledných rokoch, však často zisťujeme, že tieto peniaze tam nejdú, a vyťahujú ich z poisťovní rôzni „akožepodnikatelia“ . Zažili sme kauzu CT, jedálne v nemocniciach, všetci už poznáme Foraiov byt   , či jeho tetu Anku  , maséra Kostku ...... Počul som mnoho ľudí, ktorí si pri týchto kauzách len vzdychli, že na Slovensku je to tak, zo štátneho sa kradne najľahšie.

Dnes sa pretláča myšlienka, že to štátne na Slovensku je zlé, lebo sa z neho najviac strácajú peniaze.  Je to skutočne tak?

Skúsme sa teda pozrieť na najväčšie kauzy v zdravotníctve:

Kauza CT v Piešťanoch:   1,6 mil. eur 

Kauza Kostka:   3,2 mil. eur

Kauza teta Anka: 14 mil. eur

Predražené stravovanie  v nemocniciach:  80 mil. eur

Väčšina posledných káuz v zdravotníctve sa týka štátnej poisťovne, jedna kauza však nie -  kauza súkromnej zdravotnej poisťovne,  kauza zlúčenia poisťovne Dôvera s poisťovňou Apollo.  Rozdiely oproti tým štátnym kauzám sú dva : 1. Rozdiel je vo výške eur týchto káuz, pri zlúčení súkromných poisťovní odtieklo mimo nášho zdravotníctva  400 mil eur.  400mil eur bolo z poisťovne Dôvera odoslaných do schránok v daňových rajoch  na Cyprus. Samotná poisťovňa, pretože takúto sumu jednoducho nemala, si musela na toto vyplatenie zisku akcionárom požičať za vysoké úroky v banke  a tento dlh a úrok spláca doteraz. (Podľa analýzy renomovanej daňovej poradkyne,  pani Renáty Bláhovej, v roku 2015  Dôvera dlžila 139mil eur, len za rok 2015 mala poisťovňa Dôvera náklady na toto vyplatenie 400mil zisku na Cyprus 50mil eur a oficiálne zverejnila za rok 2015 výsledok hospodárenia 4mil eur.  V roku 2014 boli náklady na zisk akcionárov 83mil euro a výsledok hospodárenia vykázala poisťovňa 2mil euro)

Grafické znázornenie najväčších káuz za posledné roky 

Druhý rozdiel spočíva v následkoch káuz.  Pri tých štátnych kauzách, po medializácii, verejným tlakom došlo predsa len  k istým personálnym následkom – predseda parlamentu, druhý najsilnejší muž Smeru P. Paška skončil, ministerka zdravotníctva bola odvolaná,  sú rozhodnutia v kauze Kostka i kauze tety Anky, padol Forai i Senčák,  boli odvolaní riaditelia za kauzu stravovania. Iba kauza zdravotnej poisťovne  Dôvera  za 400 mil. eur  je  bez akýchkoľvek  následkov, a to aj napriek obrovskej medializácii.

Nezanedbateľné je i to, že časť peňazí z tých káuz v štátnej zdravotnej poisťovni  bola použitá na zdravotnú starostlivosť pre pacientov. Nejakí pacienti na klinike Kostka boli skutočne rehabilitovaní, teta Anka veľa pacientov skutočne ošetrila, jedálne hoci predražené, ale boli zrekonštruované a pacienti majú jedlo v nemocniciach, CT kúpené nebolo – peniaze ostali nemocnici. Teda tie vyššie uvedené milióny  zo štátneho neskončili všetky u aktérov káuz.  Pri kauze Dôvery však celý zisk aj s nákladmi na úver odtiekol mimo zdravotníctva! Majitelia spoločností Kostka, Medical group, či firmy tety Anky  možno blednú závisťou, keď vidia „šikovnosť“ majiteľov poisťovne Dôvera, lebo zisk majiteľov Dôvery znamenal len pri jednej transakcii vyše 400miliónov eur.

Keďže  na všetky tieto transakcie Dôvery získali akcionári Dôvery súhlas našich štátnych inštitúcií a ide o obrovskú sumu, ktorá chýba pacientom, obraciame sa na Európsku komisiu, aby prešetrila, či toto zlúčenie a odliatie viac ako  400 mil. eur zo slovenského zdravotníctva bolo legálne a či nejde o nedovolenú štátnu pomoc  .

Čo môžeme urobiť my všetci, ak zlyhávajú štátne orgány? Ešte stále máme zákonné právo slobodne rozhodnúť, do ktorej poisťovne budeme odvádzať peniaze na našu liečbu. 

Ak nejaký poistenec Dôvery nesúhlasí, že z jeho zdravotných odvodov sa odvádzajú stámiliónové zisky do schránok na Cyprus, má tiež právo zmeniť zdravotnú poisťovňu. Čas má do konca tohto mesiaca.

Ak máte nejakého známeho poisteného v Dôvere, môžete mu poslať tento blog.

Podporiť jeho šírenie sa dá aj kliknutím tu.

 A na záver jeden citát pána Nicolsona, ktorý ukázal Slovensku kauzu Gorila : „...jediné čomu rozumejú, sú peniaze. Takže bojkot je jedinou formou masovej akcie, ktorá by im mohla ublížiť, alebo aspoň upútať pozornosť. A myslím si, že ľudia by boli aj naklonení takejto veci, lebo od nich nežiada nič iné, než aby nešli do najbližšej Dr. Max a našli si inú lekáreň.“

Tu je návrh renomovanej daňovej poradkyne. http://blog.etrend.sk/renata-blahova/preco-by-zamestnanci-a-zamestnavatelia-mali-bojkotovat-zp-dovera.html
 

 

PS:

Kto by mal záujem prečítať si ekonomické detaily, ako sa dá vytiahnuť zo zdravotnej poisťovne 400mil, tu je celý proces popísaný renomovaným ekonómom: http://blog.etrend.sk/renata-blahova/preco-by-zamestnanci-a-zamestnavatelia-mali-bojkotovat-zp-dovera.html

http://ekonomika.sme.sk/c/6360851/pente-zakaz-zisku-poistovni-neublizi.html

a kto má rád exotiku, tu je návod ako stavať vilu na Bahamách: http://ekonomika.sme.sk/c/20155174/peniaze-z-dovery-mali-ist-na-bahamy-ked-tam-staval-aj-siroky.html

Vrátim sa k riešeniu: do konca septembra má každý občan možnosť slobodne sa rozhodnúť do ktorej zdravotnej poisťovne bude odvádzať 14% jeho hrubej mzdy na liečbu chorých.

Verím, že na Slovensku sa nájdu aj ľudia, ktorým nevadí, ak peniaze, ktoré posielajú zo mzdy na svoju  liečbu skončia aj na  Bahamách, či Cypre.  Patríte k nim?  Ja nie. 

Malá anketa na záver:

Ak by ste mohli rozhodnúť, na čo by ste najradšej použili  časť vašej výplaty, čo by ste si vybrali?

A: Finančný príspevok pánovi Širokému

B: Finančný príspevok pánovi Haščákovi

C: Liečba chorých na Slovensku

 

Vy rozhodujete aké bude naše Slovensko !

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.


Už ste čítali?