Lekári opäť dali výpovede

Autor: Peter Visolajský | 3.3.2015 o 22:11 | (upravené 3.3.2015 o 22:41) Karma článku: 13,81 | Prečítané:  5262x

V žilinskej fakultnej nemocnici dalo na Internom oddelení 15lekárov  výpoveď  z 19 oddelenských lekárov. Všetci lekári žilinskej nemocnice sú vnútornou smernicou, ktorú vydal riaditeľ Volák, pod hrozbou pracovno-právnych dôsledkov nútení mlčať o situácii v nemocnici. Novinárov a verejnosť som teda o situácii a pomeroch v tejto nemocnici informoval ja. 

Dobrý deň.

dovoľte, aby som vás privítal pred Fakultnou nemocnicou v Žiline a informoval o situácii v žilinskej nemocnici. Nemôžu tak urobiť samotní lekári zo žilinskej nemocnici, lebo zamestnanci žilinskej nemocnice sú vnútornou smernicou, ktorú vydal riaditeľ Volák, pod hrozbou pracovno-právnych dôsledkov nútení mlčať o situácii v nemocnici.

Na začiatok jedna nová informácia: Z celkového počtu 19 oddelenských lekárov  podalo k 27.2.2015 15 lekárov vrátane pána primára oddelenia výpoveď. Všetkým vrátane pána primára od 1.3.2015 začala plynúť 2 mesačná výpovedná doba. Včera – teda v pondelok 2.3.2015 bol pán primár predvolaný k riaditeľovi. Po tomto stretnutí, už pán primár nie je primárom a od tohto stretnutia bol ukončený jeho pracovný pomer a už nepracuje v žilinskej nemocnici. Podľa mojich informácií mu boli námestníkom Hochelom ponúknuté na výber dve možnosti – buď podpíše dohodu o okamžitom ukončení pracovného pomeru alebo bude preradený na pozíciu sekundárneho lekára. Asi všetci chápeme, že dlhodobý primár a človek s 30ročnou praxou si vybral možnosť okamžitej výpovede.

Treba verejnosti povedať, že riaditeľom Volákom  uvádzaný počet 29 lekárov interného oddelenia zahŕňa aj lekárov, ktorí nepracujú na oddelení, alebo sú na materskej dovolenke alebo PN. Realita je taká, že oddelenských lekárov je reálne 19. 

Naposledy som tu stál pred kamerami v decembri 2012, kedy sme tu riešili stav, keď pán riaditeľ Volák prepustil 10 lekárov z ortopédie pre nadpočetnosť a týchto prepustených lekárov musela následne nahrádzať armáda. Riešili sme tu vtedy aj rušenie a zatváranie oddelení, bol som tu, keď na tomto mieste protestovalo vyše tisíc ľudí, pacientov, lekárov, sestier a ostatných zdravotníkov, pretože sa pán riaditeľ rozhodol rušiť oddelenia.

Vtedy som novinárom povedal, že ak zrušíme oddelenie, možno ušetrí poisťovňa, ale nebude to znamenať, že pacienti daného oddelenia už nebudú.

Ak to mám zhrnúť do krátkej genézy: V roku 2011 sa od bieleho stola v Bratislave rozhodlo, že Fakultná nemocnica Žilina zavrie oddelenie pľúcnych chorôb, infekčné a kožné oddelenie. Rozhodlo sa, že sa ušetrí a aj sa ušetrilo, ale pacienti týchto oddelení zostali. Museli ich prebrať na interné oddelenie, kde nastal nárast pacientov o vyše tisíc /1074/ oproti r. 2011.  Samotné Interné oddelenie neprešlo žiadnymi významnými úpravami, hoci na neúnosnú situáciu štyri roky upozorňovali lekári i sestry. V priebehu posledných dvoch mesiacov napísali riaditeľovi celkovo 8 listov, pričom ten posledný z bezmocnosti poslali i na MZ SR, na Regionálny úrad verejného zdravotníctva /Hygiena/ a aj pánovi prezidentovi Kiskovi. Na ich upozornenia, obavy , žiadosti o riešenia nedostávali odpoveď žiadnu, alebo len ústne nariadenia aby pacientov neprijímali nad stav, aby pacientov prepúšťali čím skôr domov. Samozrejme takéto nariadenie nebolo vydané nikdy písomne.

Čiže manažérske zlyhanie sa tu prenášalo na zodpovednosť daného lekára, či sestry. Pretože ak lekár neprijme do nemocnice pacienta, ktorého zdravotný stav to vyžaduje, alebo ho predčasne prepustí domov hoci to jeho zdravotný stav nedovoľuje, lekár nesie za následky plnú zodpovednosť – morálnu i právnu .

Lekári sa po 4 rokoch žiadostí a poukazovania na kritickú situáciu na Internom oddelení rozhodli pre zúfalý čin. Odmietli preberať za takéto manažovanie oddelenia zodpovednosť a svojimi výpoveďami chcú prinútiť zodpovedných zabezpečiť pacientom žilinskej nemocnice adekvátnu zdravotnú starostlivosť.  

Hlboko oceňujem snahu týchto lekárov, ktorí sa svojimi výpoveďami postavili za svojich pacientov.  Dovolím si povedať, že týchto 15 lekárov dokazuje svojimi činmi rovnako ako doktorka Pechočiaková v Nitre , že lekár si za svojim pacientom stojí, aj ak je to pre neho nepríjemné.

V roku 2012, keď výpadok lekárov  musela suplovať armáda, pán riaditeľ Volák pred vtedajšou ministerkou priznal , že situáciu mal riešiť skôr a v dialógu.

Z postu predsedu Lekárskeho odborového združenia dnes opakujem našu požiadavku na okamžité odvolanie riaditeľa Voláka. Žiadali sme toto odvolanie v r. 2012 po tom, že vyhrotil situáciu v tejto nemocnici natoľko, že tu musela zasahovať armáda, žiadali sme jeho odstúpenie pri kauze ozdravného plánu od kotolníka, žiadali sme jeho odstúpenie pri prepojení na pána Tvarúžka, ktorý je mediálne neslávne známi v Čechách pre krachujúce nemocnice, a žiadame jeho odstúpenie i dnes. Pre manažérske zlyhanie a ignorovanie neúnosnej situácie pacientov na Internom oddelení, čím dosiahol, že tu reálne existuje riziko nedostatku lekárov na jednom z najdôležitejších oddelení v žilinskom kraji.

A rovnako žiadame okamžité odstúpenie námestníka nemocnice Adama Hochela, ktorý posledné týždne situáciu na Internom oddelení riešil. Jeho zlyhaním situácia dospela k výpovedi väčšiny lekárov.

Peter Visolajský, predseda LOZ, 3.3.2015, Žilina                                                                                 Nižšie kópia listu lekárov, adresovaného ministerstvu zdravotníctva.

Pre ilustráciu: situácia na oddelení je taká, že pacienti medzi sebou musia čakať na sprchu, a niektorí pacienti sú teda nútení  sa sprchovať aj o 3. hodine v noci. Toto bolo na stretnutí povedané pánovi námestníkovi. Podľa svedkov , pán námestník Adam Hochel na toto povedal lekárom, že pacient, ktorý sa vládze osprchovať, nemá čo robiť v nemocnici.

Ďalšia situácia: Na stretnutí s námestníkom Hochelom o 9:45 námestník lekárom povedal, že o 12:30 chce mať na stole 20 prepúšťacích správ /t.j.20 pacientov majú do 12:30 prepustiť/ a na druhý deň sa má tento postup zopakovať. 

Sumár počtov: Lekári interného oddelenia: 19 lekári na oddelení – pri lôžkach pacientov , z toho 15 vrátane pána primára dalo výpoveď, + 3 lekári pracujú na ambulanciách oddelenia, +2 lekári sú dlhodobo PN + 4-5 lekárok je na materskej dovolenke.  

Ak chcete aby sa o tomto článku dozvedelo, čo najviac ľudí, hlasujte tu

Ako sa mi dostal tento list do rúk? Môžem povedať, že na ministerstve zdravotníctva stále pracujú ľudia, ktorým na pacientoch záleží. Nemôžem zverejniť, od koho mám tento list :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.


Už ste čítali?