Postaví PPP nemocnicu kotolník ?

Autor: Peter Visolajský | 6.10.2014 o 21:59 | Karma článku: 13,59 | Prečítané:  3509x

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) má spolu 2 600 lôžok, ročne 90 tisíc hospitalizáciítržby 150 miliónov eur. Podľa informácií MZ SR má mať nová PPP nemocnica 44 tisíc hospitalizácii, zisk za prvý rok 130 miliónov. Má ísť pritom iba o akútne lôžka. Nikto nepovedal, prečo nemá mať nová nemocnica aj chronické lôžka. Pýtam sa, čo bude s chronickými lôžkami?  Kto a prečo povedal, že treba stavať nemocnicu len pre akútnych pacientov - ziskové hrozienka? Kontrakt medzi štátom a investorom sa má uzatvoriť na tridsať rokov. Ministerstvo odhaduje, že nová nemocnica by mohla mať v prvom roku sprevádzkovania výnosy na úrovni 130 miliónov eur. Ročný rast výnosov odhaduje na 3 až 3,5 percentaMinisterstvo zdravotníctva SR priznáva, že  priemerný príjem na jedno lôžko v  novej nemocnici spravovanej súkromníkom bude skoro dvojnásobný oproti tomu, čo má dnes súčasná štátna UNB a zvyšok Slovenska.  Ministerstvo to garantuje súkromníkovi zo štátnych peňazí. (UNB robí ročne 90 tisíc hospitalizácií za 150 miliónov eur, nová nemocnica má robiť 44 tisíc hospitalizácii ročne za minimálne 130 miliónov ročne.) Ak má súčasná UNB náklady 197 miliónov eur. A teda ak by sme zvýšili príjem súčasnej štátnej UNB na úroveň príjmu aký bude ministerstvo garantovať súkromníkovi v novej nemocnici, tak by  súčasná UNB mala príjem skoro 300 miliónov eur, čiže zisk takmer 100 miliónov eur ročne. Čiže by bola najziskovejšia nemocnica na Slovensku. Tomu sa hovorí superbiznis plán pre súkromníka!  (Ako vystrihnutý z nejakej science-fiction, napr. z Gorily.)   Komu sa nechce čítať - tu je video. Kauzy s odkazmi nižšie. 

Dňa 3.10.2014 sme spustili bilboardovú kampaň, ktu ktorej nás vedie znepokojenie nad okolnosťami plánu novej nemocnice v Bratislave.  Súčasné Ministerstvo a súčasná Vláda sa rozhodli, že nová nemocnica vznikne prostredníctvom projektu verejno-súkromného partnerstva, tzv. PPP projektu. Musíme zdôrazniť, že tento zámer možno považovať za jeden z najzávažnejších v gescii ministerstva zdravotníctva v tomto volebnom období, pričom bude mať výrazný dopad na celé slovenské zdravotníctvo na dlhé desaťročia.

Preto LOZ už pri prvých zmienkach ministerstva o tomto zámere, už pred vyše rokom  žiadalo stretnutie s ministerkou zdravotníctva Z. Zvolenskou. Až po viacerých urgenciách sa 1. júla tohto roku stretnutie uskutočnilo a to s riaditeľom Inštitútu zdravotnej politiky MZ SR  pánom Mgr. Poprockým. Toto stretnutie žiaľ nenaplnilo naše očakávania a mnohé naše otázky nám nebolo vôbec zodpovedané s odôvodnením, že ide o utajený materiál. Na väčšinu otázok nám bolo odpovedané formulkou „ táto informácia je utajená“ alebo „tieto podmienky nie sú ustálené, pretože to bude treba prejednať s bankami a investormi“.

Ako lekári máme zahraničné kontakty na kolegov, ale aj osobné skúsenosti so zahraničnými nemocnicami a to aj takými, ktoré boli budované formou PPP.  Aj na uvedenom stretnutí  zo strany ministerstva zdravotníctva nám ako prvá informácia bolo potvrdené, že  skúsenosti s takouto formou budovania nemocníc sú v zahraničí väčšinou negatívne (napr. v prípade britských nemocníc sa podľa odhadov projekty predražili až dvanásťnásobne a retrospektívne sú vyhodnotené ako predražené).

So žiadosťou a prosbou o otvorenie verejnej diskusie na tému výstavby novej nemocnice sme sa obrátili aj na pána prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý v predvolebnom období viackrát verejne deklaroval, že oblasť zdravotníctva bude jeho prioritou.  Nakoniec nám bolo umožnené len stretnutie s riaditeľom Odboru vnútornej politiky prezidentskej kancelárie, kde sme naše výhrady a obavy prezentovali.  Tieto informácie a naša žiadosť aby pán prezident svojou autoritou otvoril verejnú diskusiu  však doteraz zostali bez odozvy. O stretnutie k danej veci sme požiadali samozrejme aj predsedu vlády SR pána Fica, ten stretnutie odmietol a odporučil nám kontaktovať ministerstvo zdravotníctva.

V prípade výstavby novej nemocnice prostredníctvom PPP, na základe získaných informácií, vidí  LOZ tri zásadné problémy:

1. KTO manažuje projekt ?

O výbere investora a projekte bude rozhodovať súčasné Ministerstvo zdravotníctva SR. Teda Ministerstvo, ktoré mlčalo pri viacerých závažných medializovaných kauzách ako , ozdravný plán kotolníka v Žiline, bielenie dokumentácie pacienta a klamstvo riaditeľa v Nitre, doteraz nevysvetlené medializované rodinné prepojenie vedúcej na Úrade pre dohľad nad zdrav. starostlivosťou s riaditeľom nemocnice v Nitre, kúpu operačných stolov na 500kg pacientov, kúpu luxusnej limuzíny pre vedenie  zadlženej košickej nemocnice, nevýhodný prenájom nemocničných parkovísk, predaj nemocničných pozemkov v Trnave. Všetky tieto kauzy a hlavne to ako sa k nim postavila ministerka, morálne diskvalifikujú tím súčasného ministerstva na takomto, z pohľadu možnej korupcie rizikovom projekte, akým je PPP nemocnica. Jednoducho, strom poznáš po ovocí – títo ľudia stratili dôveru.  

2. Prečo PPP, za čo??

Vláda SR vysvetľuje svoje rozhodnutie ísť formou PPP tým, že nechce zvyšovať  dlh štátu. Avšak PPP je forma ako len naoko obísť zvýšenie štátneho dlhu, pretože vláda daňových poplatníkov reálne v konečnom dôsledku zadĺži.  A ak vláda tvrdí, že PPP nemocnicu postaví súkromník za 250 miliónov eur zo svojich súkromných financií, tak nehovorí pravdu, lebo túto stavbu splatia súkromníkovi daňoví poplatníci cez daňové odvody. Teda v konečnom dôsledku stavbu budovy, prevádzku nemocnice i štedrý zisk súkromníkovi zaplatia občania cez povinné zdravotné poistenie. To štát garantuje súkromnému investorovi – teda štedrú zmluvu so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.

3. ČO bude súkromný investor spravovať ?

Ide o pokus  na najdôležitejšej nemocnici na Slovensku , ktorá rieši najťažších pacientov, pacientov s ktorými si iné nemocnice na Slovensku nevedia rady.  Pokus na nemocnici, kde prebieha najdôležitejšia výuka väčšiny slovenských lekárov, kde je sústredená lekárska veda na Slovensku.  Univerzitná nemocnica je nepochybne inštitúcia so strategickým významom pre štát.  A ak je pre vládu priorita udržať v rukách strategické podniky, ťažko sa dá pochopiť, prečo chce dať najdôležitejšiu nemocnicu na Slovensku do rúk súkromníkovi na 30 rokov.   Z tohto pohľadu vyvstáva otázka:  čo ak štát zistí po roku –dvoch, že PPP nemocnica je zlý projekt, že súkromný investor neadekvátne poskytuje zdravotnú starostlivosť?                                                              Na túto otázku nám nedalo presvedčivú odpoveď ministerstvo ani sám riaditeľ Mgr. Poprocký.

Po zlyhaní projektu neexistuje plán B a ak existuje, určite nie je úplne v rukách vlády SR, ale skôr v rukách súkromného investora. Nemusíme hovoriť, ako to dopadlo pri parkoviskách v nemocnici a ako sme neustále ministerstvom presviedčaní, že sa s tým nedá nič robiť. Ak projekt zlyhá, kam pôjdu pacienti tejto nemocnice?  Do Viedne alebo do Prahy? Lebo nemocnica na takejto úrovni je na Slovensku  len jedna! 

Nemocnica nie je len budova a prístroje, nemocnica sú najmä lekári, sestry a ostatní personál, ktorí bol pri príprave tohto projektu obídení. Podobne je na tom aj celá slovenská verejnosť, ktorá bude celý tento pokus splácať zo svojho vrecka. Získanie novej nemocnice formou ako navrhuje súčasné  Ministerstvo zdravotníctva SR nie je možné chápať inak ako privatizácia zdravotníckeho sektora najdôležitejšej nemocnice na Slovensku na 30 rokov. 

Skúsenosti z veľkej Británie, kde je korupcia a predražené tendre menej bežná vec ako na Slovensku:  Prebiehajúce projekty verejných stavieb financovaných v partnerstve so súkromnými investormi dosahovali v roku 2012 napríklad vo Veľkej Británii takmer 55 miliárd libier, no v najbližších desaťročiach by mala štátom splatená suma podľa britského denníka The Guardian dosiahnuť 301 miliárd libier. Ročné platby ostrovnej krajiny by sa v rokoch 2017 až 2018 mali podľa zistení denníka vyšplhať na desať miliárd libier. Veľkú časť tohto rozdielu tvoria prevádzkové náklady, na ktorých vykrytí sa má štát podľa zmlúv podieľať. Podľa kritikov financovanie cez PPP  bolo v tomto projekte pre štát menej výhodné, ako keby čerpal prostriedky z úveru. V prípade britských nemocníc sa podľa odhadov tieto projekty predražili až dvanásťnásobne. 

Otázka na záver: Čo myslíte, bolo rozhodnutie pána premiéra o bratislavkej nemocnici pri Cole ? Alebo sa spýtam inak, kto myslíte, že bude ten súkromník, ktorý bude ryžovať v novej nemocnici ? Ja tipujem, že nebude jeden, že ich bude päť :)  A ak chcete aby o tomto probléme vedelo čo najviac ľudí, klikajte tu

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.


Už ste čítali?