Balada o chorom platičovi - kto, čo, kedy, koľko pri prenájme nemocničných parkovísk

Autor: Peter Visolajský | 18.8.2014 o 22:48 | Karma článku: 13,45 | Prečítané:  14630x

Osoby a obsadenia, prierez deja a  angažmán v diele slovenských „podnikateľov“ zo súčasnosti. 

 1. Rozpočet diela v eurách: 

Za prenájom za 10 rokov nemocnica dostane  517800eur, t.j. mesačne 7937eur. To je oficiálny údaj zo zmluvy. Skúsme si však prepočítať: Parkovné je 1euro/hod., k dispozícii je 460 miest.

Takže: ak je 460 miest, ktoré sú spoplatnené 24 hodín, 365 dní v roku, bude obsadených len 5 dní v týždni, denne na 8 hodín, za 4 týždne (len 28 dní) je príjem z parkovísk: 73600eur mesačne. Horší scenár pre nájomcu: Ak  bude obsadených 230 (čiže polovica) miest len 5 dní v týždni, denne na 8 hodín, za 4 týždne (len 28 dní) to dá 36800eur mesačne. - to je cca odhad zo zmluvy ("oficiálne" v  zmluve je odhadovaný ale hrubý výnos 38640eur/mesiac, čistý výnos 15875/mesiac)Zhrnuté: Nemocnica mohla mať mesačne pre potreby pacienta navyše okolo 37 000 -73 000 eur, miesto toho má 7937 eur. Tento štedrý rozdiel skončí hádajte kde. V hádaní Vám možno pomôže ďalší text. 
 1. Dejstvo

Kauza prenájmu nemocničných parkovísk sa ťahá už od marca 2011, vtedajší riaditeľ UNB MUDr. Sabol s pomocou firmy Pro-Tender (Mandátna zmluva s touto firmou bola podpísaná ešte za prvej vlády Roberta Fica) vybrali najlepšiu ponuku – nemocnica prenajala parkovacie plochy pri petržalskej a ružinovskej nemocnici na 10rokov firme ZIPP-S s.r.o.

2. Dejstvo

 1. UNB prenajíma na základe koncesnej zmluvy parkoviská súkromnej firme, ktorá od pacientov nemocnice vyberá parkovné. Parkoviská sú však umiestnené nie len na pozemkoch nemocnice, ale aj na pozemkoch mesta Bratislava – Petržalka.

Mesto Bratislava od nemocnice veľkoryso celé roky nežiadalo nájomné za využívanie mestských pozemkov pod parkoviskami, lebo slúžili verejnému záujmu – parkovaniu chorých ľudí – pacientov nemocnice. Aj preto je prenájom týchto parkovísk zo strany riaditeľa nemocnice nemorálny. Teraz súkromník vyberá peniaze od chorých, ktorí prídu na aute do nemocnice, ale za pozemky, na ktorých mu fičí biznis neplatí nájom mestu nikto. Dokedy? 

 1. Členmi výberovej komisie na prenájom nemocničných parkovísk 24.5.2011 sú aj známe mená:

PhDr. Peter Hložný, MPH, JUDr. Natália Tamašovičová, Ing. Ivana Piňosová

V dokumentácii z výberového konania, ktorú sme si vyžiadali na základe infozákona, je i druhá komisia tohto výberového konania:

PhDr. Peter Hložný, MPH, Ing. Jarmila Cecková, Ing. Miroslav Kučera, MPH

Títo ľudia vybrali firmu, ktorá prenajíma nemocničné parkoviská na 10 rokov. Neviem, či si členovia komisie po vybratí firmy za dobrú prácu zaslúžia bukréty, ale viem, že si zaslúžia aby o nich verejnosť vedela. A hoci ide o výberovú komisiu z čias ministra Uhliarika, niektoré mená sú zaiste nadstranícke

Výberová komisia sa pri výbere firmy na prenájom nemocničných parkovísk kompletne zmenila, teda až na pána spolužiaka   – pre podozrenie zo spáchania trestného činu  LOZ podalo trestné oznámenie na políciu .

Výberová komisia sa rozhodla prenajať parkoviská firme ZIPP-S s.r.o. 24.5.2011 za riaditeľovania Jozefa Sabola, jeho námestníkom bol súčasný riaditeľ Miroslav Bdžoch a hovorkyňou pána Sabola nebol nikto iný ako terajšia hovorkyňa pani ministerky Zvolenskej, pani Čižmáriková. Dňa 27.5.2011 minister Uhliarik odvoláva Sabola a poverený riadením bratislavskej nemocnice bol Miroslav Bdžoch, ktorý ako zastupujúci riaditeľ mohol zasiahnuť do samotnej zmluvy na prenájom parkovísk. Neviem posúdiť, či dostali títo ľudia za „dobre odvedenú prácu“ vtedy bukrétu.

Zápletka

 1. Proti viac ako len podozrivému prenájmu parkovísk sa postavili lekári z Lekárskeho odborového združenia, osud najaktívnejšieho lekára je tu .  Zorganizovali sme petíciu, ktorú podpísalo viac ako desaťtisíc ľudí. Zverejňovali a vyzývali ...
 2. Vedenie UNB pod tlakom LOZ dáva nevýhodnú koncesnú zmluvu „posúdiť“ právnej kancelárii /advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán, s.r.o./ celkovo za takmer  22tisíc eur (stále hovoríme o najviac zadlženej nemocnici na Slovensku). Výsledok tejto právnej analýzy je „ tajný“.
 3. Mesto Bratislava podáva na súd námietku, že pozemky pod parkoviskom patria  hlavnému mestu a majú slúžiť verejnému záujmu, preto by na nich súkromník  nemal vyberať od pacientov parkovné (nevieme, či si právna kancelária /advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán, s.r.o./ túto „maličkosť“ pri právnej analýze koncesnej zmluvy ani takmer 22tisíc eur všimla, ale túto skutočnosť nemocnica ako možný dôvod napadnutia zmluvy neuvádza)
 4. Okresný súd Bratislava II.  vyhodnotil tento argument mesta ako správny a predbežným opatrením zakazuje súkromníkovi výber parkovného pred nemocnicou sv. Cyrila a Metoda na pozemkoch mesta, pretože tieto mestské pozemky majú slúžiť verejnému záujmu
 5. Vedenie UNB zastúpené riaditeľom Bdžochom s pomocou právnej firmy JUDr. Radomíra Bžána sa odvoláva voči tomuto predbežnému rozhodnutiu Okresného súdu (čiže riaditeľ zadlženej Univerzitnej nemocnice zaplatil právnej firme a dal na súd, aby súkromník predsa len mohol aj na pozemkoch mesta Bratislavy vyberať parkovné)
 6. Na základe tohto kroku vedenia UNB, Lekárske odborové združenie žiada ministerku zdravotníctva o okamžité odvolanie riaditeľa Bdžocha. Pani ministerka mlčí.
 7. Krajský súd na základe podnetu od vedenia bratislavskej nemocnice 15.7.2014  zrušil zákaz výberu parkovného na pozemkoch mesta pred petržalskou nemocnicou až do definitívneho rozhodnutia súdu v tejto veci.

Záver ???

 1. Súkromník vyberá znovu parkovné na pozemkoch mesta Bratislavy pred nemocnicou sv. Cyrila a Metoda na Antolskej ulici. Chorí ľudia, vzhľadom na svoje choroby odkázaní na cestovanie autom, platia za vstup do nemocnice aj na pozemkoch mesta Bratislavy.

Súkromník by mal  pánovi riaditeľovi Bdžochovi poslať asi poriadne veľkú bukrétu. Veď odvolaním sa riaditeľa Bdžocha voči rozhodnutiu Okresného súdu, môže súkromník opäť naplno vyberať od chorých parkovné a to aj na mestských pozemkoch.  Aj vyššie spomínaná právna kancelária má takisto dôvod na vyjadrenie spokojnosti s pánom riaditeľom a možno by mohla tiež túto vďačnosť vyjadriť kvetmi. Nechám to na nich. Veď ľudia si zaslúžia istoty.

Okamžité odvolanie riaditeľa UNB p. Bdžocha za jeho kroky žiadalo Lekárske odborové združenie a aj niektorí politici. Pani ministerka Zvolenská, nominantka za stranu Smer – Sociálna demokracia  túto výzvu i objektívne skutočnosti prešla mlčaním, tak ako kotolníka v Žiline, limuzínu v Košiciach, operačné stoly a bielenie v Nitre, predaj nemocničných pozemkov v Trnave....  Aj jej by mohli viacerí poslať bukrétu.  A novinárom hovorkyňa MZ SR, pani Čižmáriková (pozri nižšie), len dookola omieľa: „Súčasné ministerstvo zdravotníctva už podniklo vyše 50 právnych krokov s cieľom vypovedať nevýhodnú zmluvu prenájmu nemocničných parkovísk.“ Aj pani hovorkyňa si za svoju prácu  zaslúži bukrétu!  

Myslím, že nielen moja otázka na záver:  Stačí vám, nie len páni novinári, takáto odpoveď?  

Ak áno, zaslúžite si bukrétu!   ALE MNE NIE !

Často sa hovorí: „Bukréta nie je úplatok“

Je dobrým zvykom, že po kvalitne zahranom predstavení odmenia diváci hercov formou  standing ovation. Namiesto bukrét by si títo naši „podnikatelia“ zaslúžili riadnu standing ovation!

A niektorí herci, ako je v divadle dobrým zvykom, dostanú za predstavenie bukrétu. V tomto diele – ako hovorí môj priateľ právnik : Bukréty to nebolí !  ;)

Na záver by som rád poďakoval ľuďom, ktorí sa zaslúžili o napísanie tohto blogu:

MUDr. Miroslav Bdžoch, PhD., MPH, súčasný riaditeľ UNB, v minulosti od 27.5.2011 dočasne do júla 2011 poverený vedením UNB

MUDr. Jozef Sabol– riaditeľ UNB v čase jún 2010 až 27.mája 2011

Rovnako sa o napísanie tohto blogu zaslúžil aj  tím vtedajšieho riaditeľa Sabola :

Zdravotnícke noviny 8/2011, riaditeľ Sabol uviedol:
„Mojou ekonomicko-hospodárskou námestníčkou je Ing. Ivana Piňosová, šéfkou sekretariátu a personálnou poradkyňou JUDr. Natália Tomašovičová, odborným poradcom pre procesnú analýzy a transformáciu nemocnice Ing. Tomáš Drucker a mojou hovorkyňou  Zuzana Čižmáriková .  Technicko-hospodársky úsek má na starosti Ing. Kopolovec. Doc. MUDr. Martu Hajkovú vo vedení nahradila MUDr. Eva Černá.  Mojím námestníkom pre chirurgické odbory a liekovú politikuje MUDr.Miroslav Bdžoch. MPH .  (po dovolaní Sabola bol práve tento námestník – pán Bdžoch poverený vedením nemocnice a to od 27.5.2011)

(pardón, týmto pánovi Bždochovi ďakujem už druhýkrát, ale vtedy bol „len“ námestníkom riaditeľa Sabola,  a aj pani hovorkyňu vtedy hovorkyňu nemocnice a dnes pani ministerky Zvolenskej,  pani Čižmárikovú, som už spomínal vyššie. Svet je malý a funkcie v štátnej správe nadstranícke...)

MUDr. Miroslav Bucha, riaditeľ, ktorý nakoniec podpísal zmluvu UNB so súkromníkom, ktorý si prenajal parkoviská – Uhliarikov podriadený, ktorý mal z Univerzitnej nemocnice spraviť vzorovú, kontrolovateľnú a transparentnú nemocnicu...  akciovú spoločnosť.

Ak by ste chceli aby tváre týchto  "umelcov" videlo a o ich diele vedelo čo najviac ľudí, kliknite tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako mafiáni, siskári a oligarcha zničili legendárny podnik

Osud sklární v Poltári je varovaním.

Autorská strana Samuela Marca

Prebieha politický kalkul s mŕtvymi

Ako nazvete tých, ktorí vedome vlastných voličov povzbudzujú v tom, aby umreli?


Už ste čítali?