Pán premiér kázal nahlasovať, tak sme napísali...

Autor: Peter Visolajský | 25.6.2014 o 21:23 | (upravené 25.6.2014 o 21:38) Karma článku: 16,01 | Prečítané:  6959x

Pán premiér Fico v pondelok vyhlásil, že ak podnikatelia hovoria pri verejnom obstarávaní o korupcii, je pripravený stále ich vypočuť. "Moje telefónne číslo je dostatočne známe. Všetci rozprávajú o korupcii a nikto nič nehlási. Takže, ak má niekto problém s korupciou, úrad vlády je v telefónnom zozname. Ak niekto chce hovoriť o korupcii, tak nech zdvihne telefón a nech mi zavolá,"... Keďže nemáme na pána premiéra telefónne číslo, reagujeme na jeho verejnú výzvu listom, ktorý odosielame na Úrad vlády SR.

Lekárske odborové združenie (LOZ), 

UN Bratislava, Antolská 11,   805 07  Bratislava                                                        


 

                                                                  
                                                                                                             V Nitre  dňa 25. júna, 2014

 

 

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

Lekárske odborové združenie (LOZ) víta Vaše vyhlásenie z pondelka 23. júna 2014, v ktorom ste nabádali občanov, aby hlásili korupciu. Vo svojom vyhlásení uvádzate, že sa síce na Slovensku veľa hovorí o korupcii, no nikto ju nehlási. Toto Vaše vyhlásenie je pre nás zároveň aj prekvapivé, pretože prípady podozrení na korupciu sú aj z našej strany každodenne medializované, no napriek tomu sú zo strany výkonnej moci, na čele ktorej stojíte, často  prechádzané mlčaním.

Dovoľujeme si Vás preto požiadať o preverenie  verejného obstarávania na zakúpenie dvoch operačných stolov vo Fakultnej nemocnici Nitra,  ktorý bol medializovaný už 2. mája tohto roku. Pripomíname, že riaditeľom nitrianskej nemocnice nie je štandardný nominant ministerstva zdravotníctva, ale vládny poslanec Národnej rady SR a zároveň podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo J. Valocký. Kvôli mimoriadne „špecifickým“ podmienkam verejného obstarávania (požadovaná nosnosť operačného stola  500 kg) sa prihlásil jediný záujemca – spoločnosť B. Braun Medical, ktorá, keďže spĺňala jediná neštandardnú požiadavku, verejné obstarávanie aj vyhrala. Ako lekári nemáme vedomosť, že by na Slovensku momentálne žil, ani len jediný človek s telesnou váhou presahujúcou, čo i len 200kg, a myslíme, že aj nemedicínsky vzdelaný človek nerozumie, na čo sú nemocnici takéto operačné stoly hneď dva! Ako je zrejmé, táto podmienka verejného obstarávania je logicky ani odborne nezdôvodniteľná, pretože slovenské zdravotníctvo nerieši problémy pacientov s telesnou váhou blížiacou sa k 500 kg. A preto toto verejné obstarávanie vyvoláva vážne podozrenia, ktoré by bolo potrebné preveriť, tak ako ste nás k tomu, ste Vy pán premiér v pondelok vyzvali.

Toto nie je jediný príklad podozrivého verejného obstarávania v nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti ministerstva zdravotníctva, ktorý bol medializovaný v poslednom čase. Začiatkom roka Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice určila podmienky na verejné obstarávanie nového služobného vozidla pre riaditeľa L. Rozsochu a vedenia nemocnice – pohon na štyri kolesá, benzínový motor, automatická prevodovka, výkon minimálne 190 kW a cena 37-tisíc eur. Takto postavené podmienky podľa tvrdenia médií spĺňa jedine Škoda Superb so šesťvalcovým motorom 3,6 FSI a s výkonom 191 kW. Opäť je to prípad podozrivého verejného obstarávania, kde pre určené  mimoriadne špecifické požiadavky mohol vyhrať len jediný záujemca a napriek tomu nikto z kompetentných nezasiahol. (A asi nemusíme pripomínať, že maximálna povolená rýchlosť na slovenských cestách  je 130km/h.)

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

keďže nemáme na Vás telefónne číslo reagujeme na Vašu verejnú výzvu listom a dovoľujeme si Vás požiadať o Vašu odpoveď, ako ste v prípade oboch prípadov zasiahli.

Ide o vážne podozrenia v oboch spomenutých nemocniciach a ak nejde o korupciu musí sa občanom ukázať aspoň jeden racionálny dôvod na takéto iracionálne správanie.

 

S  pozdravom

 

 

                                                                                              MUDr. Peter Visolajský

                                                                                                    predseda LOZ

 

 

 

Vážený   pán

Doc. JUDr. Robert Fico, Csc.

Úrad vlády Slovenskej republiky  
Námestie slobody 1
 813 70 Bratislava

Takže ak ktokoľvek z vás vie o nejakom nekalom verejnom obstarávaní, už viete kam sa obrátiť...

Ak chcete, aby tento list čítalo čo najviac ľudí, hlasujte tu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?