Istoty v košickej nemocnici

Autor: Peter Visolajský | 6.2.2014 o 20:49 | (upravené 6.2.2014 o 21:52) Karma článku: 16,38 | Prečítané:  3846x

Ak stále počúvame, že nemocnica tvorí dlh, ktorý musia splatiť daňoví poplatníci, ak sa v košickej nemocnici vozia pacienti na rozheganých, hrdzavých vozíkoch a ležia na starých opotrebovaných lôžkach, tak prečo by sa mal riaditeľ nemocnice, ktorý nehospodárne nakúpil elektrinu pre nemocnicu, voziť na luxusnej limuzíne?

Pred niekoľkými dňami  prebehla médiami informácia, že spomedzi najväčších slovenských nemocníc práve v UNLP Košice došlo k najnevýhodnejšiemu nákupu elektrickej energie. Podľa prepočtov Transparency International Slovensko vznikla zariadeniu strata 85 tisíc eur,  keď nakúpilo jednu megawatthodinu (MWh) elektrickej energie v priemere za 66,67 eur. V porovnaní s neďalekým Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) tak zaplatili za 1 MWh o 26 eur viac, keďže tomu  sa podarilo nakúpiť elektrickú energiu priemerne za cenu 40,60 eur. A to ešte do  prepočtov nie sú  zahrnuté množstvové zľavy, ako štandardný nástroj využívaný manažmentmi pri zabezpečovaní čo najvýhodnejších cien komodít. UNLK Košice  totiž nakupovalo trikrát väčší objem elektrickej energie oproti neďalekému VÚSCH.

To nebol v posledných dňoch jediný prešľap vedenia UNLK Košice, ktorý vážnym spôsobom nastoľuje otázku kompetentnosti riaditeľa nemocnice Ladislava Rosochu. Vedenie UNLP Košice nepríjemne prekvapilo odbornú aj laickú verejnosť ďalším rozhodnutím, tentoraz zakúpiť luxusný automobil  v cene takmer 38 tisíc eur. Je alarmujúce, ak nominant ministerky zdravotníctva z politickej strany hlásiacej sa k sociálnej demokracii v čase akútnemu nedostatku financií v slovenskom zdravotníctve, necitlivo rozhodne o kúpe limuzíny s parametrami športového vozidla (výkon 260 koní, automatická prevodovka a pohon 4x4). Asi každého pracujúceho občana napadne myšlienka, aký automobil by asi schválil svojmu riaditeľovi majiteľ bežnej firmy, ak by mu tento riaditeľ pri kúpe elektriny prerobil 85 tisíc eur! Pýtame sa pani ministerky, či sa neplánuje týmito pochybeniami riaditeľa UNLP Košice vôbec zaoberať.  Ak stále počúvame, že nemocnica tvorí dlh, ktorý musia splatiť daňoví poplatníci, ak sa v košickej nemocnici vozia pacienti na rozheganých, hrdzavých vozíkoch a ležia na starých opotrebovaných lôžkach, tak prečo by sa mal riaditeľ nemocnice, ktorý nehospodárne nakúpil elektrinu pre nemocnicu, voziť na luxusnej limuzíne? Ak sa pani ministerka necháva počuť ako vedie svojich riaditeľov nemocníc k efektívnym verejným obstarávaniam, tak sa pýtame, či cesty riaditeľa košickej univerzitnej nemocnice neboli do Bratislavy zbytočné a tým pádom, či vôbec majú zmysel služobné cesty pána riaditeľa luxusnou limuzínou ?

Máme to chápať tak, že „istoty pre ľudí" v ponímaní politikov znamenajú, že pacienti majú istotu, že v univerzitnej nemocnici budú ležať na často takmer sa rozpadajúcej posteli a v ohrození života ich bude voziť stará sanitka, a riaditeľ nemocnice , ktorý pre nemocnicu nehospodárne nakupuje za peniaze daňových poplatníkov, sa bude voziť „za odmenu" v športovej limuzíne ?

V tomto kontexte vníma LOZ aj ďalšie manažérske zlyhávanie riaditeľa L. Rosochu  v krátkom časovom období, ktoré súvisí s interným chodom košickej univerzitnej nemocnice. Riaditeľ nemocnice už niekoľko mesiacov ignoruje výzvy predstaviteľov lekárskych odborov, aby zohľadnil v texte pracovných zmlúv pre lekárov verejný prísľub  ministerky zdravotníctva Zuzany Zvolenskej. Ten sa týka zahrnutia tretieho navýšenia platov do pracovných zmlúv bez odvolávania sa  na príslušný zákon.  Ak si riaditeľ nemocnice nedokáže stabilizovať zamestnancov ani prísľubom, ktorý vydal jeho nadriadený - ministerka zdravotníctva, podozrivo draho nakúpi elektrickú energiu a potom všetkom chce neustále sa zadlžujúcej nemocnici kúpiť športovú limuzínu, je na mieste otázka, či ide o správneho človeka na správnom mieste.

Prísľub úpravy pracovných zmlúv si vyrokovali predstavitelia LOZ s ministerkou zdravotníctva Z. Zvolenskou ako  poistku pred rýchlou zmenou zákona upravujúceho platové pomery lekárov vládnou väčšinou. Ostražitosť LOZ nie je samoúčelná, pretože vládna väčšina vo viacerých prípadoch ukázala, že dokáže cez poslanecké pozmeňujúce návrhy legislatívu upravovať expresnou rýchlosťou. LOZ pripomína, že najvýraznejší útok na zdravotníckych pracovníkov v poslednom období, ktorý viedol k ich  kriminalizácii, bol tiež prijatý mimoriadne rýchlo a zinscenovaný ako údajne poslanecký pozmeňujúci návrh.

LOZ preto vyzýva ministerku zdravotníctva Z. Zvolenskú, aby  pozornejšie sledovala manažérke kroky riaditeľa UNLK Košice L. Rosochu, vyvodila personálnu zodpovednosť za chyby v nákupoch komodít pre nemocnice a aby sa zasadila o zapracovanie tretieho navýšenia platov košických lekárov do pracovných zmlúv bez odvolávania sa na príslušný zákon. Pripomínam, že konanie riaditeľov nemocníc sú vizitkou ich nadriadeného, teda pani ministerky a tým pádom i celej vlády SR.

Peter Visolajský, predseda LOZ, 5.2.2014

Ak chcete, aby tieto riadky čítalo čo najviac ľudí - hlavne tých, ktorí hľadajú istoty:) , klikajte tu.

 

pre tých, čo chcú viac informácií:

TIS - nemocnice kupujú elektrickú energiu

Nemocnica kupuje luxusnú limuzínu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?