Peniaze za fiktívnu liečbu - čo na to LOZ

Autor: Peter Visolajský | 28.1.2014 o 9:24 | (upravené 28.1.2014 o 13:27) Karma článku: 13,76 | Prečítané:  2485x

"Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) napríklad zaznamenala aj prípad, kedy si poistenec vo svojom osobnom účte našiel, že bol hospitalizovaný, pritom sa v tom čase nachádzal v zahraničí."

Podnety na fiktívne výkony a liečbu vychádzajúce z osobného záujmu poistencov o svoj účet v zdravotnej poisťovni, ušetrili u poistencov Dôvery za rok 13tisíc eur, u poistencov Unionu 71875 eur, u poistencov VšZP sa má "za rok jednať o niekoľko desiatok prípadav". Ukazujú zverejnené informácie.  Čo na to hovoria lekári ?   LOZ reagoval ako vždy, promtne a rázne:

Podľa medializovaných informácií Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ako aj ďalších verejných zdravotných poisťovní, je jedným z vážnych problémov slovenského zdravotníctva vykazovanie fiktívnych výkonov či preskripcie.  Pritom vyriešenie tohto problému nie je náročné a skôr je na mieste sa pýtať, prečo proti týmto nekalým praktikám už skôr Ministerstvo zdravotníctva SR tvrdo nezasiahlo.

Lekárske odborové združenie už začiatkom roka 2012 ministerstvu zdravotníctva navrhovalo, aby zdravotné poisťovne pravidelne svojim poistencom formou mailu či pošty zasielali  výpisy z ich osobných účtov. Je to jedno z desiatich protikorupčných opatrení, ktoré navrhuje a požaduje LOZ ( http://www.loz.sk/node/342 ). Takéto zasielanie výpisov by pacientov jednako informovalo o tom, koľko stojí ich liečba, ale zároveň by to malo výrazne preventívny účinok pred falošnou preskripciou, či vykazovaním fiktívnych výkonov. Každý občan by tak mohol byť jednoduchou cestou kontrolórom efektivity vynaloženia verejných i svojich súkromných peňazí, pretože predovšetkým on sám najlepšie vie, ktoré výkony absolvoval alebo aké mu boli predpísané lieky.  Efekt týchto informácií bude i v tom, že si ľudia budú viac vedomí, že zdravotná starostlivosť nie je zadarmo.

Na to, aby sa zasielanie výpisov z osobných účtov sa stalo pre verejné zdravotné poisťovne povinnosťou, nie je potrebná zložitá legislatívna procedúra. Na pretavenie tohto veľmi efektívneho a úspory prinášajúceho opatrenia do praxe nie sú potrebné žiadne financie, stačí vôľa ministerstva zdravotníctva. O to viac je preto znepokojujúce, že do súčasnosti podobné  opatrenie ministerstvo zdravotníctva neiniciovalo. Premrhané financie pri vykázaných fiktívnych výkonoch, ktoré zverejnili poisťovne za posledné dva roky, ale i tie, ktoré si poistenci nevšimli,  sú preto maslom na hlave práve Ministerstva zdravotníctva SR.

Podobne nepochopiteľné je správanie sa verejných zdravotných poisťovní. Ak na jednej strane poisťovne tvrdia, že vďaka prístupu pacientov k svojim osobným účtom a ich následným poukázaním na nezrovnalosti, ušetrili nezanedbateľný objem finančných prostriedkov, prečo potom samotné poisťovne z vlastnej iniciatívy nezasielajú výpisy všetkým klientom?

Lekárske odborové združenie dlhodobo deklaruje, že slovenské zdravotníctvo potrebuje čo najväčšiu transparentnosť v narábaní s verejnými zdrojmi, pretože sú nevyhnutne potrebné na liečbu chorých a preto víta a podporí všetky opatrenia, ktoré k tomu prispejú.   Vydané médiám 28.1.2014

Sám som zvedavý, aké odpovede z MZ SR nám, daňovým poplatníkom prinesú novinári.

 

Ak chcete, aby tento blog čítalo viac ľudí, stačí kliknúť tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?