Lekár z LOZ o „zdochýnaní“ v nemocniciach

Autor: Peter Visolajský | 25.9.2013 o 10:49 | (upravené 26.9.2013 o 10:43) Karma článku: 15,24 | Prečítané:  17945x

Po viacerých blogoch o zlých skúsenostiach v nemocnici sa na mňa, ako predstaviteľa  - lekára LOZ,  obrátil redaktor SME s otázkami ako to vidím ja. Tu sú moje osobné odpovede.

Pokladám za moju povinnosť dodať, že blogy o personáli v nemocniciach boli aj pozitívne.

 

1. V blogoch sa ľudia sťažujú na lekárov a sestry v nemocniciach, že nemajú k pacientom ľudský prístup. Nie sú empatickí, ba dokonca niekedy naopak až cynický. Súhlasíte s ich názorom?

 

Žiaľ slovenské zdravotníctvo je v stave, že sa v nemocniciach stretávame so správaním personálu, ktorý nemôžeme akceptovať. Problém je ten, že zdravotný systém na Slovenku nie je nastavený na potreby pacienta,  ale aby sa zabezpečilo fungovanie nemocnice - oddelenia s čo najnižšími požiadavkami a nákladmi . Vôbec sa nehľadí na to, kto je najlepší lekár na oddelení ani ktorá sestra je medzi pacientmi najobľúbenejšia ani na to, či boli príbuzní a samotný pacient s hospitalizáciou spokojní. Samozrejme ja i moja rodina žijeme na Slovensku, preto mám i osobné negatívne skúsenosti s naším zdravotníctvom ako pacient i príbuzný pacienta. Aj tieto negatívne skúsenosti boli jedným z mojich dôvodov prečo som dal ako lekár v r. 2011 výpoveď.

 

2. Z čoho podľa Vás pramení neľudský prístup časti zdravotníkov k pacientom?

Aj ja mám ako pacient i príbuzný pacienta negatívne skúsenosti so slovenskými nemocnicami, ale som rád, že sa nezabúda na tú časť zdravotníkov, na ktorú som hrdý, že s nimi môžem pracovať.  Je to množstvo sanitárov pracujúcich s láskou hoc za minimálnu mzdu, množstvo sestier, ktoré často pacienti prezývajú anjelmi, množstvo lekárov, ktorí hoci sú skutočnými odborníkmi a osobnosťami, napriek všetkému zostali na Slovensku a chcú zdravotníctvo zmeniť k lepšiemu. Som rád, že o nich boli tiež blogy na Sme, aj keď tieto až tak nerezonujú. Zamestnanci, ktorí sa nevedia adekvátne správať a lekári, ktorým nie je pacient na prvom mieste, by nemali v nemocniciach robiť. Otázka je, ako to dosiahnuť a prečo to tak na Slovensku je.

Prečo v slovenských nemocniciach nezostanú ľudia, ktorých baví pomáhať trpiacim, ktorí majú dar byť empatickí? Prečo v nemocnici vidíme podráždené, vyčerpané sestry naštvané na celý svet? Mladých neskúsených lekárov, ktorí práve ukončili školu, alebo starých  lekárov- dôchodcov, ktorým sa už pochopiteľne nechce?  Prečo sú dobrí, skúsení lekári a usmiate ochotné sestry v slovenských nemocniciach raritou?  Odpoveď vieme všetci, tak to povedzme : motivácia.

Problém je v tom, na čo je naše zdravotníctvo nastavené. Treba sa zamyslieť, čo od zdravotníctva vlastne chceme. Ak chceme  aby zdravotníctvo bolo pre finančné skupiny na zisky a bezodný zdroj financií pre politické strany, tak nemusíme robiť nič a spoločnosť sa môže na zdravotníctvo ďalej pozerať cez články o „nenažraných" lekároch a „podráždených" sestrách. Ak však chceme od zdravotníctva aby nám pomáhalo v chorobách, aby liečilo chorých, a to čo najefektívnejšie, aby pacient odchádzal z nemocnice spokojný, poinformovaný a s dobrým pocitom, tak musí spoločnosť začať počúvať lekárov, sestry i ostatných zdravotníkov. Tí už dlhodobo a opakovane tvrdia, že  naše zdravotníctvo treba od základu zmeniť, že politickí nominanti na ministerstve ani v nemocniciach zdravotníctvo nezlepšia, pretože sú tam aby vytvárali biznis pre finančné skupiny.  Stačí sa pozrieť na väzby posledných ministrov.   Kto neverí, nech číta Gorilu, zdravotníctvu venuje pár statí....

Keď Lekárske odborové združenie pred  Úradom vlády SR protestovalo proti forme akou chce vláda Roberta Fica zaviesť systém jednej zdravotnej poisťovne, z tejto našej tlačovky utekali novinári na MZ SR, že čo na to hovorí minister. Ministerstvo novinárov a situáciu odbilo vyhlásením, že čo lekári ešte chcú , veď majú premiérske platy.  A spoločnosť na dva - tri dni riešila v médiách lekárske platy, to že my všetci  zaplatíme biznis desaťročia pre finančné skupiny už nebolo podstatné. Politici dosiahli svoje. Je to smutné, ako politici dokážu verejnosť na Slovensku manipulovať.  Veľa z vás si povie, že nech do toho stále neťahám politiku, nech riešime tých  lekárov - fušerov alebo sestry - bosorky. No áno, ale treba si uvedomiť, že keď vás bude autobusová spoločnosť voziť starými polozhnitými Ikarusmi a vy si platíte lístok v cene ako v Rakúsku, budete vinu zvaľovať na šoférov?

3. Čo by sa malo zmeniť, aby sa vzťah pacientov a zdravotníkov zlepšil?

Musíme povedať, čo od zdravotníctva chceme a žiadať to. Ľudia nemôžu čakať že to bude riešiť sám od seba nejaký politik, alebo politický nominant - riaditeľ nemocnice. Politickí nominanti na ministerstve alebo v nemocniciach robia len to čo im prikážu/dovolia ... (finančné skupiny?). Ak chceme aby nemocnice dobre liečili, nemôžeme efektivitu nemocnice hodnotiť len finančnou ziskovosťou, ale musíme sa spýtať koľko má daná nemocnica - oddelenie - lekár komplikácií po liečbe, koľko daný lekár spravil vyšetrení  na stanovenie diagnózy, ako sa daný lekár vzdeláva, koľko pacientov si vybralo daného lekára, ktorá sestra je najviac pacientmi chválená.  Nemôžeme chváliť riaditeľa nemocnice, ktorý má ziskové hospodárenie nemocnice a pritom z nemocnice odišla štvrtina skúsených lekárov, sú tam obmedzované vyšetrenia a nemocnici sa kopia súdne procesy za poškodenie pacientov.  Opäť sa pýtam, čo od nemocníc vlastne chceme? Ja a drvivá väčšina mojich kolegov chceme v nemocnici liečiť a pomáhať chorým, médiá prichádzajú s mnohými  kauzami o  riaditeľoch, ktorí tam chcú aspoň 4roky len dojiť peniaze, takmer všetci ministri boli len výkonnými dôstojníkmi s kráľovskou odmenou. Je normálne, že Slovensko rieši, že v našich nemocniciach sa „zdochýna" s pomocou sestier - bosoriek, lekárov - fušerov a sanitárov - alkoholikov a pritom mali zdravotné poisťovne len oficiálny ročný zisk 90miliónov eur? Prečo pani z blogu „zdochýnala v slovenskej nemocnici" a peniaze, čo celý život dávala štátu na zdravotníctvo skončili (aj) u pánov na Cypre?   Prečo slovenské dobré sestry a šikovní lekári sú pri rakúskych a nemeckých dôchodcoch a pacientoch? Prečo sú slovenskí lekári druhí najpočetnejší cudzinci v nemeckých nemocniciach?  Prečo minister chcel meniť právnu formu nemocníc s jasným následkom privatizácie, ale nechce aby v nemocniciach museli mať pravidelné audity, jasne kontrolovateľné účtovníctvo a dozorné rady a to všetko bez rizika privatizácie? Prečo ministerka a vláda chce odkúpiť za naše peniaze od finančných skupín poisťovne, ale za toho čerta nechce aby poisťovne mali zákonnú povinnosť za ich poistencov zaplatiť nemocniciam reálne náklady na liečbu pacienta? Prečo máme kopec nových špičkových a drahých sanitiek  a vrtuľníkov, ale dieťa zomrie v tom novom vrtuľníku, lebo daná nemocnica ho nevedela operovať, rovnako ako žena, čo zomrela, lebo nemocnica ju nevedela operovať a vrtuľník , ktorý ju mal previesť do inej nemocnice nepriletel?  Prečo? Tento stav sa nezmení dokým nás nemocnice budú zaujímať, len keď nás tam privezú!

Zjednodušená odpoveď, ak sa rozprávame o správaní zdravotníkov: Ak sa o miesto lekára, sestry alebo sanitára v danej nemocnici bude biť 5 záujemcov, nemocnica si vyberie toho najlepšieho. Ak povolanie lekára, alebo sestry bude tak neperspektívne ako teraz, tak sa nečudujme, že v nemocniciach stretáme fušerov, nepríjemné sestry, úplatkárov ,opilcov a len pár ľudských osobností, ktorých mašinéria postupne časom prevalcuje.

Apropo, ak chcete sledovať, čo sa na Slovensku stane, keď sa mašinérii postaví pár ľudí, tak sledujte túto snahu  štyroch lekárov zmeniť ich oddelenie k lepšiemu: http://nitra.sme.sk/c/6935561/lekari-v-nitre-sefka-detskej-kliniky-bielila-kartu-a-zakazuje-vysetrenia.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?