Ministerka, a klame?

Autor: Peter Visolajský | 2.6.2013 o 11:05 | (upravené 2.6.2013 o 13:13) Karma článku: 20,16 | Prečítané:  6035x

Vážená pani ministerka Zuzana Zvolenská, rád by som reagoval na Váš blog uverejnený v stredu 29.mája, ktorý sa týkal prijatia kriminalizačnej novely zákona a tiež doplnil, čomu  sa vo svojom článku vyhýbate.

 

V svojom článku máte pomerne dlhú pasáž o tom, ako „niekto"  KLAME, keď tvrdí, že za každý trestný čin zdravotníkom zoberú licenciu, aj za ulovenú rybu bez rybárskeho lístka. Vážená pani ministerka, neviem, koho tým myslíte?  V nasledujúcej vete obviňujete  predstaviteľov zdravotníckych združení a „zdravotníckych predákov" z toho, že šíria reči o prenasledovaní. Je zvláštne, ako ste všetky profesijné zdravotnícke komory a všetky odborové združenia v zdravotníctve dokázali zjednotiť!  Skutočne to sa ešte v histórii Slovenskej republiky nestalo. Nikto si totiž takéto niečo voči zdravotníckym pracovníkom nedovolil.

A ja sa pýtam, všetky zdravotnícke komory v omyle? Mýlia sa všetky kolektívne orgány zdravotníckych komôr, ktoré to považujú za vážne ohrozenie?  Klamú všetky zdravotnícke odborové organizácie?

Klame  Svetová asociácia lekárov, čo je najväčšia organizácia lekárov na svete,  ktorá je zodpovedná už niekoľko desaťročí za formulovanie etických štandardov lekárov v zdravotníctve a dokonca za formuláciu modernej Hippokratovej prísahy?

Ba dokonca mýli sa alebo klame  skoro dvadsiatka profesijných komôr a organizácii sestier a lekárov  v Európskej únii, ktoré posielali rozhorčené listy našim predstaviteľom a považujú tento zákon za ohrozenie demokracie a sociálnych práv v EU?

Pani ministerka zdravotníctva, nie je to skôr naopak?

Pýtame sa my: Neklame Vaša hovorkyňa, keď tvrdila, že dôvodom pre prijatie zákona je to, že 130 lekárov z ničoho nič zo dňa na deň nenastúpilo do služieb?

Pýtame, sa klame alebo neklame Vaša hovorkyňa, keď tvrdila podľa vyjadrenia pre TV JOJ: "Nemôže sa stať, že z hodiny na hodinu vám 130 lekárov vypovie službu, alebo že vám odíde 50 percent lekárov zo dňa na deň z práce. Táto legislatíva je naozaj iba v čase núdze a v čase vojny, ktorú vždy vyhlási vláda na základe už stavu, ktorý sa stane."?

Kedy sa v Slovenskej republike takéto niečo stalo? My o takom niečom nevieme, preto sa na to oprávnene pýtame.

Vážená pani ministerka, zabúdate, že návrh, ktorý bol predložený do Národnej rady SR, obsahoval naozaj takú úpravu bezúhonnosti, že zdravotník by ju stratil skutočne aj ak by ulovil tú spomínanú rybu bez rybárskeho lístka, lebo aj to je úmyselný trestný čin. AŽ NAŠA REAKCIA na zdravotníckom výbore a po ňom VIEDLA K ZMENE návrhu definície bezúhonnosti zdravotníckych pracovníkov do prijateľnejšej podoby! Zmena sa prijala až v Ústavnoprávnom výbore NR SR.  Pred tým, ako niekoho obviníte z klamstva,  prosím pozrite si lepšie návrh, ktorý šiel do parlamentu.

Kriminalizačný návrh zákona poslanca J. Valockého sa však vôbec nezmenil a bol prijatý v svojej nehoráznej podobe, ktorý nemá obdobu v celej Európskej únii. Pripomínam, že štrajky zdravotníckych pracovníkov Európa zažila už veľakrát. Ba dokonca Európa zažila aj výpovede zdravotníckych pracovníkov. Ale ŽIADNA KRAJINA v celej Európskej únii si nedovolila siahnuť na ich práva spôsobom, akým sa to  pomocou poslanca Valockého stalo na Slovensku.

Pani ministerka, dopĺňam, čo ste zabudli vo svojom blogu povedať. Bez riadneho pripomienkového konania ste cez Valockého poslanecký návrh zákona dosiahli to, aby bez rozhodnutia súdu o vine zdravotníckeho pracovníka museli stavovské organizácie v zdravotníctve (komory) zdravotníckemu pracovníkovi iba  na základe rozhodnutia  Ministerstva zdravotníctva SR o uložení pokuty  pre porušenie pracovnej povinnosti zrušiť registráciu a zabrániť mu tak vo výkone jeho povolania na 10 rokov! Je to udelenie trestu bez súdu - len na základe rozhodnutia ministerstva zdravotníctva! Takýto zákon nie je nikde v EÚ!

To je tá rovnosť pekárov, vodičov električiek a zdravotníckych pracovníkov! Nevidím, že by bolo toto „právo" bolo zakotvené aj pekárom a vodičom električiek!

Vaša rovnosť pred zákonom sa prejavuje aj v tom,  že tí Vami spomínaní pekári, vodiči električiek môžu dostať pokutu za porušenie pracovnej povinnosti vo výške 330 eur a predstavte si zdravotnícki pracovníci sú si s ostatnými tak rovní, že môžu dostať pokutu až 3300 eur! Tá jedna nula na konci tam nie je omylom! Asi sú až desaťkrát rovnejší než ostatní.

Zakončím citáciou schváleného Trestného zákona, ktorý použitím spojenia „použije iný úskok"  je tak absurdný, že  svojou  nezmyselnosťou pripomína úryvok zo svetoznámeho Švejka:

„Kto za krízovej situácie v úmysle vyhnúť sa povinnosti uloženej orgánmi verejnej moci ... sa poškodí na zdraví, predstiera chorobu, ... zneužije návykovú látku alebo použije iný úskok, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky."

 

MUDr. Peter Visolajský

predseda LOZ

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?