Lekári vláde odkazujú: Nechceme ani euro navyše!

Autor: Peter Visolajský | 25.9.2012 o 10:59 | (upravené 27.9.2012 o 23:41) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  1377x

Celkovo 4211 lekárov, čo je drvivá väčšina nemocničných lekárov (!), žiada od vlády SR naplnenie Memoranda, ktoré podpísala vláda SR na konci minulého roka s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Žiadame naplnenie Memoranda ako celku. LOZ v mene všetkých lekárov, ktorých dôvere sa teší, ubezpečuje slovenskú verejnosť, že na tretie navýšenie miezd pre nemocničných lekárov zďaleka nebude potrebná suma 40 miliónov eur, ktorú uvádza ministerstvo zdravotníctva a tieto prostriedky je možné získať bez zaťaženia štátneho rozpočtu. Stačí dodržiavať Memorandum.

V Memorande sme žiadali (a vláda SR sa k tomu zaviazala) ztransparentniť riadenie nemocníc, čo sa do dnešného dňa MZ SR neuskutočnilo. Konkrétne možnosti ako ztransparentniť riadenie nemocníc sme aj verejne prezentovali a zaslali na pripomienkovanie riaditeľom nemocníc. Do dnes sme nedostali naspäť ani jednu pripomienku k našim návrhom. Návrh opatrení zašleme v priebehu týždňa ministerke zdravotníctva.

Podľa Transparency International Slovensko, ktorá od r. 2009 do marca 2012 analyzovala verejné obstarávania v 60 slovenských nemocniciach, vrátane a.s.. Bolo zistené, že viac ako dve tretiny (68%) z 2771 analyzovaných verejných obstarávaní za vyše 800 mil. eur  tvorili zákazky s jediným súťažiacim! Ak by verejné obstarávania za spomínané obdobie prebehli štandardne, tak odhadovaná úspora by za spomínané obdobie dosiahla spolu 116 miliónov eur, v prepočte 36 miliónov eur ročne, čo zďaleka presahuje záväzok vlády na tretie navýšenie miezd lekárom.

V Memorande sa vláda zaviazala, že zabezpečí zákonnú povinnosť poisťovní zaplatiť za adekvátne vykonanú liečbu poistenca, pričom sa  bude rešpektovať Zákon o cenách. Ak by sme zákonom zabezpečili adekvátne platby poisťovní za náležite vykonanú  liečbu, zákonom garantované mzdové ohodnotenie lekárov i sestier by bolo naplnené bez dodatočnej záťaže štátneho rozpočtu, či kapitoly ministerstva zdravotníctva. Rovnako by sa tým zákonne vyriešil i sporný zisk  súkromných poisťovní a zadlžovanie štátnych nemocníc, pretože by poisťovne nemohli tvoriť zisk  z toho, že neplatia za ošetrenie svojich poistencov, čo je základom ich „podnikania". A keďže by takýmto zákonom skončilo "obdobie ryžovania" pre súkromné poisťovne, nebolo by nutné štátom odkupovať ich poistencov za takmer 1 miliardu eur.

Z uvedených faktov vyplýva, že problémom nie je ani tak nedostatok financií v zdravotnom systéme, ale nechuť realizovať  zásadnejšie zmeny v slovenskom zdravotníctve, ktoré by priniesli do mútnych vôd jeho financovania jasné  pravidlá.

Tlačová správa

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Štyria sudcovia vyzývajú svojho šéfa Lindtnera, aby kvôli Threeme odstúpil

Štvorica sudcov vyhlásením reagovala na rozhovor denníka SME.

Bývalý šéf tímu Gorila: Našli sme stámiliónové transakcie

Suma mala skončiť na účte, na ktorý mal Malchárek alebo jeho blízki prístup.


Už ste čítali?