„Ďakujem, úplatky neberiem !“ - O čo vlastne tomu LOZu ide?

Autor: Peter Visolajský | 27.9.2012 o 11:50 | Karma článku: 9,17 | Prečítané:  1079x

List predsedu LOZ lekárom... Naša kampaň s odznakom „Ďakujem, úplatky neberiem!" je niečím novým, čo Slovensko ešte nezažilo. Väčšinou sme zvyknutí sledovať TV s celebritami, ktoré nemajú najmenšie rozpaky chváliť sa pochybne nadobudnutým bohatstvom, sledujeme množstvo titulovaných ľudí, ktorí si ani nevedia spomenúť na tému bakalárky,  mohol by som pokračovať... Na Slovensku nikomu nepríde čudné že zlodej sa chváli bohatstvom. Našej spoločnosti je čudné ak niekto povie, že žije čestne? Je naozaj také čudné, ak mi celé Slovensko hovorí, že som ako lekár najskorumpovanejšia profesia a ja poviem, že to tak nie je?  Je čudné povedať svojmu pacientovi, že sa o neho postarám ako najlepšie viem, len tak, lebo to je moja práca, môj život?

Minulú jeseň som často od vás lekárov počul, prečo to alebo ono nepovieme jasne do kamery, prečo to nepovieme do novín... My sme to povedali, vraveli, opakovali, ale naše médiá  sú už také. Zrejme je médiám jednoduchšie  zosmiešňovať , bagatelizovať a ironizovať, ako povedať jasne a jednoducho  - vaša iniciatíva je potrebná, a preto vám držíme  palce. Ako teda máme povedať Slovensku, že my lekári sa o pacienta postaráme a staráme naplno aj bez úplatkov? Že aj na Slovensku je väčšina lekárov, ktorá nikdy žiadny úplatok nevzala a svoju prácu si robia svedomito a čestne?

Dokázali sme rozpútať diskusiu? V nedávnej časti seriálu Panelák, sa sestra s lekárkou zhodli, že keď lekárka dostane kyticu, nemusí si kvôli tomu dávať odznak, že úplatky neberie. Uvedomuje si nejaký kritik našej akcie dostatočne efekt našej iniciatívy? Dokázali by sme my lekári lepšie v takom prime time a tak ľudsky povedať, že kytica ako prejav vďaky za ľudský i odborný prístup nie je úplatok?   Myslím, že aj toto je úspech našej iniciatívy, okrem diskusií v novinách sme rozpútali diskusiu aj u bežných ľudí. Výsledkom tejto diskusie je fakt, že dar sa začína pomenúvať ako dar a prejav vďaky a nie ako úplatok.  O to nám práve šlo - o verejnú diskusiu, čo vlastne tie „úplatky  u lekára" znamenajú. Samozrejme ďalším cieľom našej kampane bolo rozvinúť  diskusiu, že korupcia nesmie byť nikde a nikdy akceptovaná.

Sám odznak nosím, musím priznať, že som z toho v rozpakoch a  cítim sa tak trochu zvláštne. Mal som s tým najväčší problém prvý deň, avšak po pár reakciách pacientov a musím povedať i kolegov, odznak nosím stále radšej. Pacienti nereagujú v štýle , „to je super doktorko, že vy neberiete! ", ale práve naopak: „Pán doktor, dosť nás ten odznak upokojil, viete človek ako ide do nemocnice počuje všeličo... a sme radi, že keď vás vidíme takto, nemusíme nič riešiť...." Toto bol cieľ! Povedať pacientovi, že verejná mienka o najskorumpovanejšom odbore (ešte pred políciou a súdnictvom) vychádza z dvoch obrovských omylov: 1. Väčšina „úplatkov" nie je úplatkom 2. Verejná mienka vychádza len z predstáv! Nie z reality a práve preto sami pacienti, čo obálku dali, vzápätí priznajú, že to od nich nikto nepýtal.

No a keď už hovorím o reakciách kolegov. Veľmi zaujímavo a mierne úsmevne pôsobia reakcie práve vychýrených čiernych oviec nášho stavu. Za všetko hovorí otázka jedného „obálkami vychýreného kolegu" :  „ A čo tým odznakom chceš povedať, že vy neberiete a ja že akože beriem? " Padla kosa na kameň :) .

Tento  list však píšem, aby naša iniciatíva bola úspešná naplno, naša kampaň nie sú len odznaky, chceli sme propagovať protikorupčnú linku, kde by pacienti mohli korupciu nahlásiť. Ministerstvá ju však pokladajú za zbytočnú. Prečo? A potom tu je ešte verejná listina, kde môže každý z nás verejne povedať, že si svoju prácu a pacienta váži, že medicína je pre neho poslaním.  Nechce len pýtať vyšší plat, ale rozhodne aj odmieta  korupciu a  chce to súčasné slovenské zdravotníctvo zmeniť.  Osobne túto listinu pokladám za najdôležitejšiu. www.loz.sk/uplatky-neberiem/

Americká asociácia lekárov má natvrdo napísanú vetu: "Gifts that patients offer to physicians are often an expression of appreciation and gratitude or a reflection of cultural tradition, and can enhance the patient-physician relationship."(American Medical Association, Code of Medical Ethics) Viete si predstaviť, že by LOZ alebo SLK prišla s takouto vetou v súčasnosti na Slovensku? Ja si to predstaviť viem, ale prísť to môže až potom, čo veľa z nás povie verejne, že úplatky neberie.

Naša kampaň má aj istý celospoločenský význam. Sme lekári, od nás sa očakáva, že ako inteligencia ovplyvňujeme smerovanie spoločnosti. Tak, ako sme dokázali zastaviť goriliu privatizáciu zdravotníckych zariadení ako jediní v histórii Slovenska, tak verím, že aj v prípade korupcie dokážeme na Slovensku precedens. Našou ambíciou je, aby sa naša kampaň rozšírila aj na iné profesie  Ak budeme mať dostatok zapojených lekárov, sľubujem vám všetkým, že osobne doručím 150 odznakov do slovenského parlamentu všetkým poslancom.

Peter Visolajský

predseda LOZ

P.S.: Keď sme spustili túto kampaň, tak sa ma kamarátka pýtala, že ak si niekto nedá odznak, či to znamená, že berie. Odpovedal som, že to sa musí spýtať toho lekára.... , ale dodám, že odznakom nechceme rozlíšiť tých čo berú, od tých čestných. Chceme, aby sa úplatky a prejav vďaky nazývali pravým menom, aby sme si ako lekári očistili meno a hlavne aby pacient vedel, že do nemocnice netreba brať obálku!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovensko inú možnosť ako jadro Únie nemá, Fico to vie

Krajiny bez eura budú strácať vplyv, Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.

DOMOV

Plavčan urobil nezvyčajnú vec. Oznámil Kiskovi, kedy končí

Fico naťahovanie času nekomentoval.


Už ste čítali?