Lekári vláde odkazujú: Nechceme ani euro navyše!

Autor: Peter Visolajský | 25.9.2012 o 10:59 | (upravené 27.9.2012 o 23:41) Karma článku: 10,91 | Prečítané:  1261x

Celkovo 4211 lekárov, čo je drvivá väčšina nemocničných lekárov (!), žiada od vlády SR naplnenie Memoranda, ktoré podpísala vláda SR na konci minulého roka s predstaviteľmi Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Žiadame naplnenie Memoranda ako celku. LOZ v mene všetkých lekárov, ktorých dôvere sa teší, ubezpečuje slovenskú verejnosť, že na tretie navýšenie miezd pre nemocničných lekárov zďaleka nebude potrebná suma 40 miliónov eur, ktorú uvádza ministerstvo zdravotníctva a tieto prostriedky je možné získať bez zaťaženia štátneho rozpočtu. Stačí dodržiavať Memorandum.

V Memorande sme žiadali (a vláda SR sa k tomu zaviazala) ztransparentniť riadenie nemocníc, čo sa do dnešného dňa MZ SR neuskutočnilo. Konkrétne možnosti ako ztransparentniť riadenie nemocníc sme aj verejne prezentovali a zaslali na pripomienkovanie riaditeľom nemocníc. Do dnes sme nedostali naspäť ani jednu pripomienku k našim návrhom. Návrh opatrení zašleme v priebehu týždňa ministerke zdravotníctva.

Podľa Transparency International Slovensko, ktorá od r. 2009 do marca 2012 analyzovala verejné obstarávania v 60 slovenských nemocniciach, vrátane a.s.. Bolo zistené, že viac ako dve tretiny (68%) z 2771 analyzovaných verejných obstarávaní za vyše 800 mil. eur  tvorili zákazky s jediným súťažiacim! Ak by verejné obstarávania za spomínané obdobie prebehli štandardne, tak odhadovaná úspora by za spomínané obdobie dosiahla spolu 116 miliónov eur, v prepočte 36 miliónov eur ročne, čo zďaleka presahuje záväzok vlády na tretie navýšenie miezd lekárom.

V Memorande sa vláda zaviazala, že zabezpečí zákonnú povinnosť poisťovní zaplatiť za adekvátne vykonanú liečbu poistenca, pričom sa  bude rešpektovať Zákon o cenách. Ak by sme zákonom zabezpečili adekvátne platby poisťovní za náležite vykonanú  liečbu, zákonom garantované mzdové ohodnotenie lekárov i sestier by bolo naplnené bez dodatočnej záťaže štátneho rozpočtu, či kapitoly ministerstva zdravotníctva. Rovnako by sa tým zákonne vyriešil i sporný zisk  súkromných poisťovní a zadlžovanie štátnych nemocníc, pretože by poisťovne nemohli tvoriť zisk  z toho, že neplatia za ošetrenie svojich poistencov, čo je základom ich „podnikania". A keďže by takýmto zákonom skončilo "obdobie ryžovania" pre súkromné poisťovne, nebolo by nutné štátom odkupovať ich poistencov za takmer 1 miliardu eur.

Z uvedených faktov vyplýva, že problémom nie je ani tak nedostatok financií v zdravotnom systéme, ale nechuť realizovať  zásadnejšie zmeny v slovenskom zdravotníctve, ktoré by priniesli do mútnych vôd jeho financovania jasné  pravidlá.

Tlačová správa

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Tlak SNS na televíziu pripomína mečiarizmus, koalícia cúva

Verejnoprávnu televíziu sa snažili za šesťdesiat rokov vysielania ovládnuť viaceré politické strany. Nového riaditeľa RTVS bude parlament voliť na budúci rok.

KOMENTÁRE

Slovenská televízia. Mocenské pomery sa menili častejšie než hlásateľky

Do televízie sa tlačili autokrati, samozvaní otcovia národa aj zástancovia tretej cesty.

ŠPORT

Cibulkovej semifinále nestačí, šéf ruského tenisu jej nedáva šancu

Oddýchnutá Dominka nastúpi proti Ruske.


Už ste čítali?